reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Kontrowersje wokół największej inwestycji kolejowej w Polsce: opóźnienia i błędy przetargowe

Położona na terenie kraju inwestycja kolejowa o niebywałej skali i znaczeniu, związana z linią 201 prowadzącą od Gdyni Głównej do Maksymilianowa, spotkała się z długotrwałym opóźnieniem. Teraz, po sześciu latach zwłoki, PKP PLK anulowała przetarg, który był w toku przez ponad dwanaście miesięcy, z powodu niedopatrzenia.

Inwestycja ta ma kluczowe znaczenie dla obsługi portów trójmiejskich i jest jednym z najambitniejszych przedsięwzięć w annałach PKP PLK. Obecne prognozy kosztów tej inwestycji oscylują wokół 10 miliardów złotych. Niemniej jednak, proces jej realizacji to niemały dramat pełen niewyjaśnionych zagadek i niekompetencji.

Historia tej inwestycji pełna jest mylących informacji. Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, stwierdził w styczniu 2017 roku: „Prace budowlane na linii kolejowej nr 201 pomiędzy Kościerzyną a Gdynią Główną mają rozpocząć się w pierwszym kwartale 2020 roku i zakończyć w ostatnim kwartale 2022 roku.” Niestety, do dzisiaj prace nie zostały podjęte. Nie została nawet zawarta umowa dotycząca robót na tej trasie.