reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

25-latek groził pistoletem. Okazało się, że to atrapa

pistolet

Mieszkańcy jednego z osiedli w Redzie mogli zobaczyć nietypową scenę. Otóż dwudziestopięcioletni mężczyzna groził pistoletem dwójce osób. Na pierwszy rzut oka mogło to przypominać scenę z filmu sensacyjnego, ale nie miało to nic wspólnego z gangsterką. Broń, którą miał w ręce wcale nie była prawdziwa. Była to jedynie atrapa glocka, jaką można kupić w każdym sklepie dla miłośników militariów. Czy dwie osoby, którym groził wiedziały o tym, że pistolet jest nieprawdziwy? O zdarzeniu policję poinformowała sąsiadka, która akurat patrzyła przez okno. Sami zainteresowani nie chcą komentować sprawy ani zgłaszać przestępstwa, gdyż – jak sami przyznają – było to nieporozumienie. Nawet jeśli wszystkie osoby w tym miejscu wiedziały, że pistolet typu glock jest tylko repliką,  to osoby postronny nie mogły tego wiedzieć. Ci, którzy widzieli z daleka pistolet mogli pomyśleć, że naprawdę ma dojść do strzelaniny.

Apel o rozsądek

Nie ma nic złego w interesowaniu się militariami. Jeśli jednak nasze gadżety wykorzystujemy do zastraszania ludzi, to już zachowujemy się bardzo nieostrożnie. Na pierwszy rzut oka trudno jest rozróżnić prawdziwy pistolet od repliki, co może straumatyzować osoby postronne.

Czy grożenie atrapą jest przestępstwem?

Czy grożenie komuś atrapą pistoletu jest przestępstwem? Gdy ktoś mierzy do nas z prawdziwego karabinu czy strzelby, to oczywistym jest, że sytuacja jest groźna. A co jeśli nie jest to prawdziwa broń? Czy taka osoba może mieć jakieś konsekwencje prawne? Otóż tak. Nawet jeśli nie mamy intencji ani możliwości spełnienia groźby, to groźba wciąż jest przestępstwem. Nawet jeśli niczego w ręce nie trzymamy, tylko po prostu komuś na odległość mówimy, że do niego strzelimy. Wtedy również pochodzimy pod paragraf i konsekwencje prawne mogą być poważne. To że wcale nie chcieliśmy ten groźby spełnić nic nie znaczy. Liczy się sam fakt oraz to, że drugą osobę naraziliśmy na uszczerbek na zdrowiu psychicznym. Sytuacja, w której ktoś do nas mierzy z broni palnej może być bardzo traumatyzującym przeżyciem. A trauma jest czymś tak samo poważnym, jak uszkodzenie ciała. A może nawet poważniejszym?