reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Nowe informacje o ścieżkach do nordic walkingu

nordic walking

Pisaliśmy niedawno na temat ścieżek do nordic walkingu. Dzisiaj trochę ich już jest i mieszkańcy miasta naprawdę mają się czym pod tym względem pochwalić. Oczywiście nie są one tylko wewnątrz miasta, ale wychodzą nawet do kilkunastu kilometrów poza nie. W końcu w samym mieście byłoby ciężko się w pełni zrelaksować ze względu na takie aspekty jak głośny ruch drogowy i spaliny. Każdy, kto próbował uprawiać sport w mieście, przyzna to. Nie ma nic przyjemnego w spacerowaniu ani bieganiu, gdy ciągle musimy zaciągać się brudami, które wydzielają rury wydechowe aut.

Czy mieszkańcy Redy potrzebują więcej ruchu?

Mieszkańcy Redy może nie stronią jakoś szczególnie od ruchu, ale z pewnością mogliby go zażywać nieco więcej. W okolicy jest wciąż mało obiektów sportowych a do tego wiele osób rozleniwiła się z powodu ostatniej sytuacji w kraju. Jak więc zachęcać ich, aby więcej wychodzili? Ruch jest potrzebny każdemu człowiekowi z wielu powodów. Przede wszystkim daje nam on szansę na dotlenienie się, co czasem zaniedbujemy, gdy zbyt dużo czasu spędzamy w pomieszczeniu. Ma on też znaczny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, które lepiej nie zaniedbać. Jeśli zignorujemy mentalną część naszego zdrowia, to przełoży się to również na jego fizyczne aspekty. Dlatego musimy próbować synchronizować obie te warstwy rzeczywistości, co można zrobić właśnie podczas nordic walkingu.

Czym jest nordic walking?

Nordic walking nie jest żadną osobną dziedziną sportu, ale bardziej sposobem spacerowania. Chodzi w nim po prostu o stosowanie odpowiednich kijków, dzięki którym takie wycieczki stają się łatwe i przyjemne. Ludzie bardzo chętnie wychodzą w ten sposób do lasu czy w góry. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać dziwne, bo trudno uwierzyć, że jakieś patyczki mogą faktycznie mieć wpływ na nasze chodzenie. A jednak nie jest to aż takie bezsensu. One naprawdę sprawdzają, że wolniej się męczymy, a my jesteśmy w stanie zadbać o dobrą posturę naszego ciała i dynamiczne ruchu. Nie ma się więc co dłużej zastanawiać i nordic walking można polecić każdemu bez względu na wiek, płeć czy zainteresowania. Oczywiście jeśli chcemy zacząć to robić na poważnie to przyda się małe przygotowanie. Trochę kondycji też nie zaszkodzi ale spokojnie – wszystko da się wyrobić.

Co nam potrzeba aby zacząć przygodę z nordic walkingiem?

Oprócz kijków warto zaopatrzyć się w dobre buty. Najlepiej takie, które pozwolą nam odpowiednio uginać stopę. Oprócz tego potrzebne będą wygodne spodnie na przykład dresy albo spodnie trekkingowe. Jeśli chodzi o te drugie, to pewnie trochę się będziemy musieli wykosztować ale warto. Pozwolą nam one zachować odpowiednią temperaturę ciała, a jednocześnie są wygodne. Możemy więc wyczyniać wszelkie możliwe wygibasy bez obawy, że nam się podrą. Nadają się one nie tylko na zimne pory w roku, ale także te cieplejsze.

Dobrze by też było mieć jakieś towarzystwo, bo razem zawsze jest raźniej. Najlepiej popytajmy znajomych, czy nie zechcą spróbować z nami tego sportu. Może na samym początku spotkamy się tylko z grymasami na twarzy, ale z czasem się to zmieni. Zwłaszcza jeśli sami damy dobry przykład i zaczniemy ćwiczyć.