reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Małe Trójmiasto Kaszubskie – czym jest?

Wszyscy słyszeli o Trójmieście – Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Ale niedaleko tego sławnego Trójmiasta jest Małe Trójmiasto Kaszubskie, którego częścią jest Reda.

Co to jest Małe Trójmiasto Kaszubskie?

Małe trójmiasto to zespół trzech miejscowości

  • Reda
  • Rumia
  • Wejherowo

Granice między miejscowościami są niemal niewidoczne – przejeżdżające osoby mogą nie zauważyć, że są już w kolejnej miejscowościami. Bliskie są także związki gospodarcze wewnątrz związku.

Historia Małego Trójmiasta Kaszubskiego

Wraz z rozwojem każdej z miejscowości ich związki stawały się coraz bliższe. Formalne połączenie między nimi nastąpił 13.11.2001 r. Wówczas oficjalnie zawiązano Stowarzyszenie Gmin „Małe Trójmiasto Kaszubskie”. To właśnie tego dnia wpisano stowarzyszenie do KRS. Warto jednak wiedzieć, że dążenia do zawiązania stowarzyszenia są starsze. Już rok wcześniej, w 2000 r., miasta uzyskały zgodę na zawiązanie związku.

Chodź Reda Rumia i Wejherowo należą do Aglomeracji Trójmiejskiej, to Małe Trójmiasto Kaszubskie sprawia, że mogą się nieco uniezależnić od dużych sąsiadów.

Cele Małego Trójmiasta Kaszubskiego

Władze miast uznały, że dzięki zawiązaniu stowarzyszenia każda z miejscowości będzie mogła lepiej i skuteczniej się rozwijać. Będą mogły także lepiej rozwiązywać problemy mieszkańców. Główne cele Małego Trójmiasta Kaszubskiego to:

  • Rozwijanie związków pomiędzy poszczególnymi miejscowościami stowarzyszonymi.
  • Popieranie i rozwijanie inicjatyw społeczno-kulturalnych.
  • Zachowywanie kultury Kaszub

Wszystko to sprawi, że miasta staną się sobie jeszcze bliższe.

Osiągnięcia Małego Trójmiasta Kaszubskiego

W każdej z miejscowości stowarzyszenia – szczególnie nie w Redzie – zauważono zwiększenie się ilości mieszkańców. Pojawia się także coraz więcej nowych osiedli. W miastach pojawiają się też inne nowe inwestycje, jak punkty handlowe. Została także zmodernizowana droga ekspresowa nr 6, która ułatwiła dojazd do Trójmiasta, ale także odciągnęła największy ruch od ulic Małego Trójmiasta Kaszubskiego.