reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę z udziałem mieszkańców Redy

11 listopada 2023 roku, w sobotę, Polska świętowała 105 lat od momentu odzyskania niepodległości. Jak co roku, do uroczystości dołączyli także obywatele Redy.

Uroczystość rozpoczęła się pod tablicami upamiętniającymi założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Redzie, którzy zostali zamordowani w Lasach Piaśnickich oraz zmarłych mieszkańców miasta. Łukasz Kamiński, wiceburmistrz Redy, podkreślił znaczenie pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie dla wolności Polski. Zaznaczył, jak istotne jest to dla redzian, szczególnie w dniu takim jak 11 listopada – daty odzyskania niepodległości przez nasz kraj po I Wojnie Światowej.

Następnie, mieszkańcy przeszli do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny, gdzie odprawiona została msza święta. Nie zabrakło tam patriotycznych pieśni, które wspólnie zaśpiewał Redzki Chór Kameralny oraz uczestnicy uroczystości.

Dzień zakończył koncert pt. „Nie pytaj o Polskę”, który odbył się w miejscowej Fabryce Kultury, mieszczącej się przy ulicy Łąkowej 59a. Jak przystało na takie uroczystości, dla wszystkich obecnych przygotowano tradycyjny poczęstunek – grochówkę. Koncert rozpoczął się o godzinie 11:30.