reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Święto Morza w Trójmieście: pomysł na spędzenie soboty

Święto Morza

Święto Morza w Trójmieście: pomysł na spędzenie soboty

Święto Morza: wkrótce w Gdyni odbędzie się bardzo unikalny festiwal. Chodzi o uroczystość, mającą podkreślić znaczenie Pomorza dla Polski oraz nadmorskiej kultury. Z tej okazji będziemy mogli obejrzeć specjalną paradę i posłuchać koncertu. W paradzie wezmą udział przeróżne żaglowce i jachty, włączając w to Dar Młodzieży i Zawiszę Czarnego. Na koncercie usłyszymy oczywiście szanty, gdyż to jest właśnie muzyka, która nam powinna się kojarzyć z morzem.

Historia tego nadmorskiego święta

Święto to ma bardzo długą historię, a pojawiło się po raz pierwszy w Międzywojniu. Niestety jak wiele wspaniałych rzeczy w Polsce również i ten festiwal odebrali nam Niemcy. Gdy tylko wybuchła wojna przepadł słuch o „Święcie Morza” i już przez długie lata nikt go nie obchodził.

Wróciło ono do nas jednak w roku 2013 i od tamtego momentu obchodzimy je regularnie. Jeśli więc mieszkamy w Gdyni albo w okolicach, to niech nic nas nie powstrzymuje przed wzięciem udziału. Osoby z innych części kraju również zachęcamy, aby odwiedzili Gdynię. Jest to jedyny festiwal w swoim rodzaju, więc warto zobaczyć go chociaż raz.

Atrakcje na Pomorzu w czerwcu

W tym miesiącu dużo się dzieje na Pomorzu a zwłaszcza w Gdyni. Wiemy już o paradzie żaglowców i koncercie, ale to nie wszystko. Sobota to nie jedyny dzień, w którym można się będzie dobrze zabawić w Gdyni. Czekajmy też na ostatnią niedziele miesiąca, gdyż wtedy będziemy mogli uczestniczyć w Święcie Marynarki Wojennej.

– W sobotę koncertem o godz. 17 w „Muszli” uroczyście otwieramy Święto Morza. Z kolei ostatnia niedziela czerwca to zwyczajowo Święto Marynarki Wojennej. Przede wszystkim odbędzie się odnowienie chrztu Błyskawicy. Przyjadą córki pani Cecylii Raczyńskiej, która była matką chrzestną okrętu, i o godz. 13 odbędzie się uroczystość na pokładzie Błyskawicy, która do tego czasu wróci z remontu – wspomina pani Joanna Zielińska,  przewodnicząca gdyńskiej rady miasta.