reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Upamiętnienie wizyty Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego na Kalwarii Wejherowskiej

Pół wieku temu, obrońca praw człowieka, symbolem wiary narodu i Kościoła, jakim był Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński, miał zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach odpustowych na Kalwarii Wejherowskiej.

28 maja 1974 roku, otoczony asystą biskupów chełmińskich i gdańskich, kardynał Wyszyński dołączył do odpustu na świętych wzgórzach wejherowskich. Zgodnie z zapiskami medialnymi sprzed pół wieku, po ceremonii kardynał modlił się przed Cudownym Obrazem i nie tylko to – skierował motywujące słowa do franciszkanów z Wejherowa, zachęcając ich do podjęcia wysiłków mających na celu papieską koronację tego obrazu.

Dziś znamy już koniec tej historii. Cudowny Obraz Matki Boskiej Wejherowskiej otrzymał swoją koronację. Przypomnijmy sobie ten moment – miało to miejsce 5 czerwca 1999 roku podczas mszy św. na sopockim hipodromie. Papież Jan Paweł II miał zaszczyt koronować obraz.

Unikalne wspomnienia z wizyty kardynała Wyszyńskiego w Wejherowie pół wieku temu zostały uwiecznione przez wejherowskiego fotoreportera Leszka Spigarskiego. W Materiale, do którego odwołujemy się, znajdują się nie tylko zdjęcia, ale również nagrania video z tych historycznych wydarzeń sprzed pół wieku.