reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Śledztwo w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej przemycającej narkotyki zostało zakończone, akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Gdańsku

Akt oskarżenia, kończący śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej siatki przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem oraz przemytem kokainy i opium, został przesłany do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Początek tej sprawy jest związany z 40 tonami tzw. „kredy”, która została dostarczona do portu w Gdyni.

Śledztwo rozciągało się na teren Gdyni, Poznania oraz innych polskich miast. Działalność grupy obejmowała również obszar Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Kolumbii, Gruzji, Iranu, Kanady, Azerbejdżanu i innych państw. Z grupy tej, składającej się z 12 mężczyzn i 1 kobiety w wieku od 30 do 75 lat, każdy członek jest oskarżony o popełnienie co najmniej jednego z 79 przestępstw. W skład oskarżonych wchodzi 8 Polaków, 4 Kolumbijczyków oraz 1 Irańczyk – informuje prokurator Mariusz Marciniak z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Zarzuty, które zawiera akt oskarżenia, obejmują przemyt do Polski ponad 2 ton kokainy, eksport z Polski do Niemiec ponad 166 kg kokainy i przewiezienie z Holandii do Wielkiej Brytanii 40 kg opium. Dodatkowo oskarżeni zostali o sprowadzenie do Polski oraz wywóz do Kanady i Wielkiej Brytanii kolejnych 40 kg opium.

Na terytorium Polski udało się zabezpieczyć około 1,8 tysiąca kg kokainy. Dzięki współpracy międzynarodowej pomiędzy policją a Krajową Administracją Skarbową, na terenie Niemiec udało się przejąć prawie 20 kg opium, a w Azerbejdżanie zabezpieczono ponad 40 kg tej substancji – dodaje prok. Marciniak.