reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Budżet obywatelski na 2022. Mamy zwycięzcę

budżet obywatelski

Budżet obywatelski w każdym mieście

Budżet obywatelski to inicjatywa, w której biorą udział samorządy. Dotyczy ona inwestycji na terenie miasta, ale tym razem władze mają częściowo związane ręce. To nie włodarze mają za zadanie wybrać, co pokryje inwestycja ale mieszkańcy. Dlatego obywatele sami głosują na projekty, które według nich zasługują na dofinansowanie.

Najczęściej dotyczą one inwestycji, z których mogą korzystać wspólnie wszyscy mieszkańcy. Chodzi między innymi o zieleńce, obiekty sportowe czy remonty znanych już obiektów. Cokolwiek wygrywa, włodarze muszą uszanować wolę mieszkańców i zarządzić inwestycję, która będzie z nią zgodna. Najważniejsze w tym projekcie jest to, aby zwyciężyła demokracja.

Jak wyglądają wyniki głosowania w Redzie?

Wyłoniono kilka projektów, które dzięki budżetowi obywatelskiemu trafią do realizacji. Są to między innymi boisko do piłki nożnej, plac zabaw i defibrylatory AED. Numerem jednak w głosowaniu była siłownia na świeżym powietrzu i to ona będzie priorytetem jak chodzi o realizację. Na wszystkie projekty ma trafić kwota o łącznej wartości 400 tysięcy złotych. Trzeba będzie odpowiednio zarządzać tym budżetem, aby przez przypadek nie przekroczyć limitu. Oznaczałoby to, że miasto musiałoby pokryć resztę ze swoich własnych środków, których niestety nie ma.

Plenerowe siłownie

Plenerowe siłownie pojawiły się u nas już jakieś dwadzieścia lat temu, więc żadną nowością nie są. Sprawiły one jednak, że w parkach i na placach zabaw można robić zupełnie nowe rzeczy. Wcześniej nikt się nie spodziewał, że sprzęty do ćwiczeń można stworzyć w podobny sposób co urządzenia do zabawy dla dzieci.

Kto przychodzi na tego rodzaju siłownie? Najczęściej są to ludzie młodzi, którzy wpadają tam przypadkiem. Chodzi o grupki osób, które spotykają się w celach towarzyskich i na widok takiej siłowni stwierdzają, że warto sobie chwilę poćwiczyć. Mogą sobie więc tam skorzystać z bieżni albo popodnosić ciężary. Obiekty te przyciągają również dzieci i osoby starsze, które mają ochotę spróbować się na jednym z urządzeń. Jest to dużo mniej zobowiązujące niż wykupienie karnetu na siłowni.