reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Budżet Obywatelski w Redzie wystartował

Właśnie ruszyła kolejna edycja budżetu obywatelskiego w Redzie. Mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły na inwestycje, na które później będzie można zagłosować. 

Jeden projekt już zgłoszono. Nazywa się on „Świat leśnych zwierząt. Ścieżka edukacyjna”, a jego celem jest zbudowanie – jak sama nazwa wskazuje – ścieżki przy ul. Jarej. Koszt inwestycji ma wynieść około 100 tys. złotych.

Oczywiście to, czy ten projekt się przyjmie i rozpocznie się jego realizacja zależy już tylko od mieszkańców.

Czy Budżet Obywatelski to najbardziej demokratyczna inicjatywa?

Istotą Budżetu Obywatelskiego jest oddanie głosu mieszkańcom, aby sami mogli decydować na co idą publiczne pieniądze. Wydaje się, że jest to najbardziej demokratyczna z istniejących inicjatyw. W zwykłym trybie demokratycznym lud wybiera osoby, które następnie podejmują decyzję. Rzadko dochodzi do takich sytuacji, aby obywatele mogli decydować bezpośrednio.

Obywatele tak naprawdę sami dobrze wiedzą, na co chcą wydać swoje pieniądze. Dlatego właśnie wiele inwestycji spotyka się ze społecznym sprzeciwem. Często dochodzi do sytuacji, gdzie samorząd wydaje pieniądze na jakiś projekt, a następnie mieszkańcy mają do tego cały szereg zastrzeżeń.

W tym wypadku wcale tak być nie musi. Jeśli to mieszkańcy sami wybiorą sobie inwestycję do zrealizowania, to nie będą mieli kogo winić za ten pomysł. Dzięki temu mieszkańcy mogą nie tylko decydować ale też ponieść odpowiedzialność za swoje decyzje.

Jakie są typowe inwestycje w BO?

Edycje Budżetu Obywatelskiego odbywają się już od kilku lat i można zauważyć pewne trendy. Między innymi obywatele bardzo często wybierają projekty, które dotyczą remontów popularnych obiektów. Mowa oczywiście o obiektach sportowych czy edukacyjnych. Osoby korzystające z nich doskonale wiedzą, w jakim są stanie i jakich prac potrzeba, aby poprawić sytuację.

Oczywiście kwota inwestycji jest ograniczona, więc nie jest możliwe, aby zdziałać cuda. Dlatego obywatelom już początku przedstawia się zarezerwowaną sumę pieniędzy oraz szczegółowy plan inwestycji. Wtedy już oni sami muszą zdecydować, że faktycznie jest to przedsięwzięcie godne uwagi.