reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Co warto zobaczyć w Redzie? – najlepsze atrakcje turystyczne i nie tylko

Reda to bardzo małe, kaszubskie miasto położone w północnej części Polski. Jest jednym z miast województwa pomorskiego, należący do powiatu wejherowskiego. Nazwa pochodzi od lokalizacji miasta, które położone jest nad rzeką Redą w Pradolinie Redy-Łeby. Historia Redy jest bardzo ciekawa. Według założeń lat osiemdziesiątych XX wieku miasto miało stanowić pewnego rodzaju sypialnię dla elektrowni atomowej w Żarnowcu. Niestety plan nie został zrealizowany, natomiast Reda obecnie stanowi jedno z małych miast aglomeracji Trójmiasta. Warto odwiedzić to miasto wybierając się do Trójmiasta, ponieważ posiada wiele miejscowych atrakcji. Co warto zobaczyć w Redzie? Oto kilka turystycznych miejsc na terenie Redy i nie tylko.

Fabryka Kultury w mieście Reda – co warto zobaczyć?

Miejski Dom Kultury w Redzie zlokalizowany jest na terenie starej wymiennikowni Miejskiego Przedsiębiorstwa Ciepłowniczo-Komunalnego „Koksik”. W październiku 2013 roku swoją działalność rozpoczęła w tym miejscu miejska Fabryka Kultury, która stanowi miejsce spotkań pasjonatów kultury. W celu poszerzenia swojej wiedzy kulturowej dzieci, młodzież oraz dorośli mogą odwiedzać Fabrykę Kultury w mieście Reda. Co warto zobaczyć w tym miejscu? Placówka organizuje wiele imprez cyklicznych na terenie obiektu. Wśród nich możemy wyróżnić takie wydarzenia jak SUN GRASS, STREET ART oraz DNI REDY. Ponadto Fabryka Kultury organizuje zajęcia dodatkowe dla osób w różnym wieku. Tn nowoczesny Dom Kultury w Redzie cieszy się dużą obecnością mieszkańców miasta oraz turystów. Jest miejscem, które prężnie żyje. Warto udać się do Fabryki Kultury będąc w mieście Reda.

Co zobaczyć w Redzie – wielki aquapark dla każdego

Reda to miasto konieczne do odwiedzenia dla wszystkich miłośników wodnych atrakcji turystycznych. W mieście tym funkcjonuje największy i najnowocześniejszy park wodny w północnej części Polski! Jest to najmodniejsze miejsce na Pomorzu, które każdego dnia cieszy się liczną obecnością klientów. Co zobaczyć w Redzie będąc na terenie Aquaparku? Poznaj najlepsze atrakcje obiektu.

Pływanie z rekinami w mieście Reda! Co warto zobaczyć w Aquaparku?

Na terenie obiektu znajdują się baseny rekreacyjne oraz basen sportowy dostępne przez cały rok. Aquapark reda jest czynny 7 dni w tygodniu i łączy oceanarium z atrakcjami basenowymi. Dzięki temu będąc na terenie aquaparku, możemy poczuć się jak w prawdziwym oceanie. Jedna ze zjeżdżalni kończy się przepłynięciem przeszklonego tunelu, który biegnie wewnątrz akwarium, w którym znajdują się żywe rekiny! Jest to jedyny park wodny w Europie, gdzie możemy oglądać tego typu zwierzęta. Połączenia oceanarium z atrakcjami wodnymi to coś, co warto zobaczyć w Redzie. Park wodny cieszy się liczną obecnością mieszkańców oraz turystów z całej Polski i Europy!

Uczucie braku grawitacji w AquaSpinner – co zobaczyć w Redzie?

W roku 2020 na terenie Aquaparku Reda została otwarta zjeżdżalnia obrotowa. Jest to pierwsza i jak dotąd jedyna tego typu atrakcja wodna na terenie Europy. Podobna taka konstrukcja znajduje się w Chinach, aczkolwiek działa tam sezonowo. Taka atrakcja zdecydowanie zapewni podwyższenie adrenaliny i poczucie braku grawitacji. Oczywiście, nie zjeżdżasz sam, ponieważ każdy zjazd odbywa się na czteroosobowych pontonach. To druga najlepsza atrakcja po pływaniu z rekinami w Aquaparku Reda. Co zwiedzić jeszcze na terenie obiektu?

Niesamowity świat saun w Aquaparku Reda – co warto zobaczyć?

Na terenie obiektu oprócz atrakcji wodnych znajduje się najnowocześniejsze saunarium. To właśnie tutaj można spędzić cudowny czas w największej na Pomorzu saunie suchej, która jest w stanie pomieścić aż 70 osób! Oprócz tego na klientów czekają dwie łaźnie – bałtycka i śródziemnomorska. Jeśli nie specjalnie interesują Cię atrakcje wodne i zastanawiasz się co zobaczyć w Redzie w Aquaparku, to saunarium zdecydowanie zachwyci każdego klienta. Błogi relaks, głęboki odpoczynek oraz wypoczywalnia z widokiem na akwarium rafowe naprawdę robi wrażenie. W saunie kaszubskiej odbywają się cogodzinne seanse zapachowe, które mają korzystny wpływ na naszą skórę oraz układ oddechowy.

Akademia Driftingu Reda – co zwiedzić

Na terenie parku wodnego w Redzie znajduje się centrum rodzinnej rozrywki zwany Akademią Driftingu. Jest to bardzo fajne miejsce, na którym nauczysz się driftowania i doświadczysz ślizgawki bez ograniczeń. Z toru do driftowania o powierzchni około 600 metrów kwadratowych klienci korzystają w bezpiecznych warunkach, pod okiem instruktora. Szybka prędkość pojazdów, pokonywanie zakrętów z zaciągniętym hamulcem ręcznym, to coś, co warto zobaczyć w Redzie. Opłaca się doświadczyć takiej przejażdżki, będąc w mieście Reda. Zwiedzanie tego miasta to głównie atrakcje rozrywkowe, których nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie jest niewiele.

Ciekawe miejsca w Redzie – kino 7D

Czy obejrzenie filmu wszystkimi zmysłami jest możliwie? Tak! Kino 7D znajdujące się na terenie aquaparku to coś, co warto zobaczyć w Redzie. Możesz podziwiać film nie tylko za pomocą oczu oraz uszu, ale również poprzez takie zmysły jak dotyk i węch. Dzięki efektom specjalnym  takim jak dym, woda, wiatr i wiele innych, może w niesamowity sposób pobudzić swoją wyobraźnię oglądając film w kinie 7D Reda. Zwiedzanie tego miejsca to świetna podróż dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W ofercie kina znajduje się 10 krótkometrażowych filmów, wśród których możesz wybrać zarówno ciekawe bajki animowane, jak i bardziej poważne, budzące poczucie grozy horrory.

Planeta VR – ciekawe miejsca w Redzie

Park Wodny w miasto Reda to ogromny kompleks, który w swojej ofercie posiada nie tylko atrakcje wodne. Planeta VR to miejsce, gdzie można przeżyć niesamowitą podróż do innego świata. W swojej ofercie posiada kilkadziesiąt różnych światów, miejsc i przeżyć, które zachwycą niejednego człowieka. To doświadczenie jest dla osób w każdym wieku. Przygodę mogą odbyć zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Jest to idealne miejsce dla wszystkich pasjonatów gier, ponieważ planeta VR posiada wiele typów gier. Wśród nich można wyróżnić gry sportowe, przygodowe oraz strzelanki. Warto doświadczyć podróży do innego świata będąc w mieście Reda. Zwiedzanie Planety VR wiąże się m.in. ze wspinaczką na Mount Everest oraz przejściem po linie nad kanionem. Tutaj każdy może doświadczyć czegoś, o czym zawsze marzył, ponieważ zabawa w goglach Oculus Rift wymaga od uczestnika wykonywania realnych ruchów.

Ciekawe miejsca w Redzie dla pasjonatów sztuki sakralnej

Reda to miasto rozrywki i zabawki ze względu na znajdujący się w niej najbardziej popularny Aquapark w Polsce. Jeśli zastanawiasz się, czy prócz parku wodnego są jeszcze inne ciekawe miejsca w Redzie to odpowiedź brzmi – tak. Miasto Reda posiada swój ceniony przez mieszkańców Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny Aleksandryjskiej z ciekawą historią i tablicami pamiątkowymi.

Historia kościoła parafialnego w mieście Reda – co zwiedzić?

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętej Katarzyny Aleksandryjskiej to jedyny zarejestrowany zabytek miasta Reda. Zwiedzanie świątyni jest możliwe, aczkolwiek w związku z odbywającymi się tam Mszami Świętymi warto sprawdzić godziny uroczystości na stronie internetowej, aby nie przeszkadzać w trakcie odbywanej liturgii. Pierwszą redzką świątynię wzniesiono w XII wieku dzięki funduszowi książąt pomorskich. Obiekt wówczas przeżył wiele konfliktów historycznych, w tym potop szwedzki. Świątynia została stracona w wyniku pożaru, po którym pozostały tylko dwie figury przedstawiające świętych Piotra i Pawła. Na przełomie XVIII i XIX wieku powstał drugi kościół wzniesiony z muru pruskiego. Przetrwał niewiele, ponieważ końcem XIX wieku został rozebrany.

Kościół parafialny w stylu neogotyckim – co warto zobaczyć w Redzie?

Obecna świątynia w Redzie to do tej pory trzeci wzniesiony kościół w tym miejscu. Budowla posiada dużą strzelistą wieżę, w której znajduje się dzwonnica. Na zewnątrz kościoła można zobaczyć trzy tablice pamiątkowe. Dwie z nich powstały w celu upamiętnienia mieszkańców Redy, którzy polegli w trakcie II wojny światowej oraz zamordowanych przez faszystów zamordowanych. Trzecia tablica natomiast posiada cytat kardynała Stefana Wyszyńskiego „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć.”

Ciekawe miejsca w Redzie i okolicach

Reda to jedno z małych miast aglomeracji trójmiejskiej. Obok którego znajdują się inne miasta warte odwiedzenia, wyjeżdżając z miejscowości Reda. Zwiedzanie okolic miasta nie wymaga dużej ilości dodatkowego czasu, ponieważ odległości pomiędzy miejscowościami nie są aż tak duże. Jednymi z małych trójmiejskich miast wartych odwiedzenia jest Rumia oraz Wejherowo. Warto zahaczyć o to miasto wybierając się na wycieczkę do miejscowości Reda. Co warto zobaczyć w okolicach Redy? Oto kilka ciekawych miejsc.

Kaktusiarnia w Rumi – jedyna taka w Polsce!

Jeśli uważasz, że zobaczyłeś wszystkie ciekawe miejsca w Redzie i postanowiłeś wyjechać z tego miasta, warto po drodze zajrzeć do Rumi, aby zobaczyć jedną z największych w Polsce kolekcji  kaktusów i sukulentów. Prowadzona przez państwa Hinz kaktusiarnia cieszy się dużą ilością odwiedzających. To największy zbiór sukulentów w Polsce i jeden z największych w Europie. W kolekcji znajdują się kaktusy, aloesy, agawy oraz wilczomlecze. Hodowla kaktusów w Rumi posiada na swoim koncie wiele nagród zdobytych na różnych wystawach i konkursach. Warto wybrać się do tego miejsca wyjeżdżając z miasta Reda. Zwiedzanie kaktusiarni jest bezpłatne, aczkolwiek warto zostawić możliwy datek w celu wsparcia tak bogatego w sukulenty miejsca. Rośliny z hodowli podlegają sprzedaży, w związku z czym, jeśli spodoba Ci się w trakcie zwiedzania jakiś sukulent, możesz zabrać go ze sobą do domu.

Zabytki i ruiny w Rumi obok miasta Reda – co warto zobaczyć?

Wśród atrakcji zabytkowych powiatu wejherowskiego, warto zobaczyć te znajdujące się w Rumi. Jednym z nich są ruiny Kościoła św. Krzyża, który uległ zniszczeniu w trakcie II wojny światowej. Do dzisiaj nie został on odbudowany, zatem będąc na miejscu, możemy podziwiać pozostałości i efekty bombardowań wojennych. Wokół kościoła gotyckiego znajduje się cmentarz ze starymi nagrobkami z XIX i XX wieku. Poza ruinami świątyni, w mieście Rumia warto zobaczyć słynny dwór z przełomu XVIII/XIX wieku, w którym obecnie znajduje się miejski dom kultury. Obiekt ten stanowi pozostałość po dawnym majątku XVIII wieku, który rozwinął się wówczas nad rzeką Zagórską Strugą.

Kalwaria Wejherowska obok miasta Reda – co zwiedzić?

Wielu turystów odwiedzających Wejherowo uważają, że jest to najpiękniejsze miejsce na kaszubach. To właśnie dzięki kalwarii Wejherowskiej miasto dostało miasto „duchowej stolicy Kaszub”. W związku z tym warto wybrać się do Wejherowa, wyjeżdżając z miasta Reda. Co zwiedzić będąc w Kalwarii Wejherowskiej? To miejsce stanowi zespół zabytkowych kaplic, które zlokalizowane są w pięknym starym lesie oraz jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Wejherowie. Najbardziej popularna jest trasa Drogi Krzyżowej obejmująca 14 kaplic. W okresie Wielkanocnym przybywa tutaj znacznie więcej turystów w celu przejścia właśnie tej trasy.

Centrum Kultury nie tylko w mieście Reda – co warto zobaczyć w Wejherowie?

Filharmonia Kaszubska to piękny, nowoczesny budynek w mieście, w którym znajduje się Wejherowskie Centrum Kultury. Dzięki temu w mieście realizowane są imprezy kulturalne i rozrywkowe na bardzo wysokim poziomie. Na terenie obiektu znajduje się sala koncertowa z widownią dostępną dla 376 osób, sala kinowa, teatralna, widowiskowa oraz mniejsza sala posiadająca 38 miejsc. Oprócz tego w Filharmonii Kaszubskiej znajduje się galeria wystawiennicza, sala konferencyjna oraz kawiarnia, w której można zamówić pyszną kawę. W sezonie letnim na dachu Filharmonii dostępny jest taras widokowy dla mieszkańców oraz przyjezdnych.

Szlakiem Nut Kaszubskich

Każde miasto pragnie przyciągnąć czymś turystów i wyróżnić się na tle innych turystycznych miast. W Trójmieście swoją uwagę przyciągają również mniejsze miasta swoją ciekawą ofertą turystyczną, której nie znajdziesz w większych miastach. Żeby doświadczyć wodnego diabelskiego młynu oraz stanąć oko w oko z rekinem, musisz udać się do miasta Reda. Zwiedzanie Wejherowa to możliwość poznania słynnego alfabetu kaszubskiego w bardzo ciekawy sposób. W mieście znajdują się rzeźby z wyrytymi fragmentami nut kaszubskich. W trakcie wycieczki po Wejherowie, oprócz zwiedzania i poznawania literek kaszubskich możesz również zrobić sobie ciekawe, pamiątkowe zdjęcie przy pięknych rzeźbach. Alfabet Kaszubski to symbol regionu Kaszub. Takie dzieło nie znajduje się w żadnym innym miejscu w Polsce. Wejherowo wykorzystało ten fakt i stworzyło niezwykle warty doświadczenia szlak nut kaszubskich z muzycznymi rzeźbami.

Powiat Pucki – ciekawe miejsca w Redzie i okolicach

Reda to miasto położone w powiecie wejherowskim. Obok niego znajdują się równie warty zobaczenia miasta i wsie powiatu Puckiego. Piękne widoki oceanu, piaszczyste plaże, wydarzenia kulturowe nad wodą oraz sporty wodne to tylko jedne z wielu atrakcji powiatu puckiego. Jeśli posiadasz więcej czasu, warto przejechać się kilka kilometrów dalej od miasta Reda. Zwiedzanie okolic powiatu wejherowskiego jest mało czasochłonne, a naprawdę warte.

Wieś Rewa, wyjeżdżając z miasta Reda – co warto zobaczyć

Jeżeli jesteś miłośnikiem przyrody, sportów wodnych i piaszczystych plaż, warto zajechać do Rewy, wyjeżdżając z miasta Reda. Zwiedzanie tego miejsca to przede wszystkim doświadczenia pięknych widoków plaż i oceanu. Rewa to wieś o charakterze rybackim, która położona jest w powiecie puckim. Plaża, molo i przystań w Rewie posiada dwie przystanie rybackie oraz bardzo głębokie kąpieliska posiadające po 100 metrów głębokości. Rewa to idealna alternatywa dla plaż Trójmiasta, które obecnie przepełnione są coraz większą ilością osób.

Pieszo przez morze

Nadmorska wieś cieszy się lokalizacją, w której obrębie znajduje się piaszczysty Cypel Rewski wybiegający w głąb Zatoki Puckiej. W związku z tym organizowany jest tam od kilku lat Marsz Śledzia, podczas którego uczestnicy pokonują na piechotę wodną trasę z Kuźnicy do Rewy w czasie 6 godzin. Jest to jedna z atrakcji, która przyciąga turystów do Rewy. Jeśli uwielbiasz tego typu wycieczki, warto skorzystać z okazji, wyjeżdżając z miasta Reda. Zwiedzanie szlaku Kuźnica-Rewa to 10 kilometrów marszu przez wodę, podczas którego woda sięga zaledwie do kolan.

Rewski Cypel dla zasłużonych ludzi morza

Wieś Rewa to bardzo sentymentalna nadmorska wieś. Aby uczcić tych najbardziej zasłużonych dla morza mieszkańców, na Rewskim Cyplu umieszczono Krzyż Morski wraz z tablicami upamiętniającymi. Krzyż powstał z pomocą funduszy mieszkańców gminy Kosakowo, który przekazali majątek, aby upamiętnić ofiary morza. Tablice poświęcone są m.in.: generałowi Józefowi Hallerowi oraz Klemensowi Długiemu, a także Janowi Leszczyńskiemu. Każdego roku od tego czasu, w Alei Zasłużonych regularnie wmurowane zostają trzy tablice upamiętniające wybitnych ludzi morza.