reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Próby oszustw „na funkcjonariusza” w Redzie

08.10.2020 redzka policja otrzymała 2 zawiadomienia o próbach oszustw „na policjanta”. Warto pamiętać o kilku zasadach, żeby nie dać się oszukać.

Do dwóch osób z Redy zadzwoniły osoby podające się za policjanta. W oby przypadkach sposób postępowania był dokładnie taki sam. Warto jednak wiedzieć, że policjanci nie dzwonią do interesantów. Przychodzą osobiście do mieszkania lub proszą o pojawienie się na komendzie. Policjanci mają też obowiązek wylegitymowania się.

Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, np. o zostawienie ich w określonym miejscu. Nie informują też o swoich działaniach, a ni nie dopytują o posiadany majątek i pieniądze.

Jeżeli nie jesteś pewien, z kim rozmawiasz – nie przekazuj żadnych osobistych danych, w tym także haseł do kont.  W takiej sytuacji najlepiej jest się rozłączyć i powiadomić policję  – tym razem tę prawdziwą. Zgłoszenia należy dokonać pod numer 112.

Oszustwa najczęściej dotyczą starszych osób. Dlatego warto poinformować seniorów o tym, jak powinni postępować w takich sytuacjach. Dzięki temu nie stracą oni oszczędności lub cennych przedmiotów.