reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Ekstremalne warunki pogodowe powodują znaczny wzrost poziomu wód w rzece Reda

Wyjątkowo silny wiatr, który niespodziewanie nasilił się do poziomu porywistego, a także ciągłe opady deszczu doprowadziły do niepokojącego podniesienia się poziomów wód. Wśród wielu miejsc, które odnotowały alarmująco wysoki stan wody, na szczególną uwagę zasługuje rzeka Reda przepływająca przez Wejherowo.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Strażacy byli zmuszeni do interwencji na licznych zalanych ulicach i zalanych budynkach dziesiątki razy w ciągu ostatnich dni. Obszar, na którym doszło do wytopienia rzeki Reda, obejmuje ulice Konopnickiej, Norwida i Ofiar Piaśnicy, a także teren parkingu i lądowiska helikopterów.

Zenon Hinca, komendant miejskiej straży pożarnej w Wejherowie, ostrzegł: „Przy pomiarze o 9:00 rano 7 lutego na urządzeniu pomiarowym zainstalowanym przy ulicy Konopnickiej stwierdzono, że poziom alarmowy dla rzeki Redy, wynoszący 160 cm, został znacznie przekroczony. Wskaźnik pokazał, że poziom wody wynosi teraz 420 cm”.

W tym samym dniu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazało ważne informacje dla mieszkańców powiatu o przekroczeniu stanu alarmowego na rzece Reda. Według ich sprawozdania, z powodu napływu wód opadowych do zlewni rzeki Redy, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody, który może przekraczać stan alarmowy.