reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Inwestycje w Gdańsku na rok 2021

galeria handlowa

Inwestycje w Gdańsku na rok 2021

Inwestycje i ich planowanie to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi muszą się zmierzyć samorządy. Bez względu na to, czy mówimy o samorządach wojewódzkich, powiatowych czy miejskich – rozsądne zarządzanie budżetem jest koniecznością. Jakie inwestycje będzie realizowało miasto Gdańsk? Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zajmie się między innymi wybudowaniem przejścia naziemnego przy Bramie Wyżynnej a także renowacją jednej ze szkół. Ile będą kosztować te prace oraz kiedy możemy spodziewać się ich rozpoczęcia?

Gdańsk – inwestycje na rok 2021

Wkrótce przy Bramie Wyżynnej ma powstać przejście naziemne. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańsk ogłosiła niedawno przetarg na jego budowę. Przeznaczono na to dosyć dużo pieniędzy, ale wszystko z myślą o mieszkańcach. Wybudowanie tego przejścia ma na celu umożliwić lepszą komunikację w okolicy. Oczywiście plan ten jest bardzo szczegółowy i zawiera kilka konkretnych etapów. Co dokładnie ma w planach Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska oraz jaka kwotę przeznaczono na te prace?

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska – plany na 2021 rok

Otóż budżet, jaki DRMG przeznaczyła na wybudowanie przejścia naziemnego wynosi 6 361 000 zł. Może się wydawać, że to bardzo dużo, ale jeśli ta inwestycja ma naprawdę ułatwić przemieszczanie się mieszkańców, to może okazać się strzałem w dziesiątkę. Do tej pory w przetargu tym wzięły udział trzy firmy. Co o nich wiemy? Spółki, które wzięły udział w przetargu to EUROVIA POLSKA S.A., Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A a także WPRD Gravel Sp. zoo. Na jakie kwoty spółki te wyceniły prace? Kosztorysy sporządzane przez przedstawicieli tych firm to kolejno 5 772 374,77 zł, 5 849 860 zł i 5 999 968,70 zł. Która z tych firm ostatecznie podpisze kontrakt z Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska zajmie się budową przejścia na ziemnego? To się dopiero okaże.

Istnieją już oczywiście plany co do przeprowadzania poszczególnych prac. Wiemy mniej więcej jak ten teren ma wyglądać po zakończeniu budowy. Przede wszystkim konieczne będzie zamontowanie odpowiedniej sygnalizacji świetlnej. Jest to absolutne minimum, jeżeli chcemy zadbać o bezpieczeństwo osób przemieszczających się w tamtej okolicy. Prace uwzględniają też przystanki tramwajowe, które wymagają drobnej renowacji. Aby to uczynić, trzeba będzie w ich pobliżu zwężyć jezdnię. Warto wspomnieć także, że planuje się wybudowanie chodników przy przejściu i przebudowę zatoki autobusowej przy Forum Gdańsk. Możemy spodziewać się, że prace ruszą w II kwartale. Szacuje się, że potrwają one około 7 miesięcy.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku – remont

Kolejną inwestycją jaką zaplanowała DRMG jest renowacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 przy ulicy Głębokiej. Zarówno uczniowie tej szkoły, jak i jej pracownicy, zwrócili uwagę na stan budynku, który pozostawia wiele do życzenia. Już od wielu lat moglibyśmy spodziewać się, że w końcu uda się przeprowadzić remont budynku. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska nie pozostała obojętna na potrzeby „szóstki”, dlatego ogłosiła przetarg na jej renowację.

Co dokładnie jest w planach jeśli o chodzi o prace przy ZSO nr 6 przy ulicy Głębokiej? Jedną z planowanych prac będzie odnowienie gmachu, ale to oczywiście nie wszystko. Konieczne będą prace instalacyjne, w tym wymienienie instalacji wodociągowej oraz instalacji c.o. Skoro mówimy już o centralnym ogrzewaniu, to nie obejdzie się bez wymiany grzejników. W planach jest  kompletny remont, co oznacza, że trzeba będzie także docieplić ściany i dach. Na końcu wykonawca zajmie się odbudowaniem windy i remontem elewacji. Według wstępnych planów prace mają potrwać rok, a rozpoczną się dopiero po zakończeniu obecnego roku szkolnego.