reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

OSP Reda ma nowych strażaków

Ochotnicza Straż Pożarna w Redzie właśnie powiększyła swoje grono o czterech druhów. Po kilku miesiącach ciężkich ćwiczeń w końcu mogą dostąpić tego zaszczytu. Otrzymali także specjalny sprzęt, który będzie im służył podczas wykonywania zadań. Jeden z panów, Paweł, ma szczególną więź z redzkim pożarnictwem, bo sam działał wcześniej w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej.

Zanim Czarek, Paweł, Daniel i Marek dołączyli do redzkiego OSP musieli przejść szereg treningów. Ćwiczenia trwały od kwietnia aż do końca października, a w ich trakcie chodził o nabycie wszystkim niezbędnych umiejętności, jakie mogą się przydać w pracy strażaka. Jak sobie poradzili młodzi mężczyźni? Wydaje się, że świetnie, w końcu każdy z nich od dzisiaj może nazywać się strażakiem.

Czym zajmuje się OSP?

Czym dokładnie jest OSP i czym się zajmuje? Wielu osobom Ochotnicza Straż Pożarna kojarzy się z gorszą wersją straży państwowej. Jest to jednak bardzo duże uproszczenie, które na dodatek jest krzywdzące dla członków tej formacji. Jej zastępy, podobnie jak strażacy zatrudnieni przez państwo, składają się z odważnych i odpowiedzialnych ludzi.

Gdy tylko wybuchnie poważny pożar, to na miejscu pojawiają się nie tylko członkowie Państwowej Straży Pożarnej. Konieczne bywa także wezwanie ochotników, którzy również wezmą udział w walce z szalejącym ogniem. Warto wspomnieć, że strażacy z OSP nie zajmują się tym etatowo. Wykorzystują oni swój własny wolny czas, aby nieść wsparcie tam, gdzie to potrzebne.

Ochotnicza Straż Pożarna z oczywistych powodów potrzebuje bardzo dobrego sprzętu. Niestety często go brakuje i druhowie nie potrafią udawać, że ten problem nie istnieje. Oczywiście niektóre zastępy mogą się poszczycić nowiutkim ekwipunkiem. Taki dostała na przykład dolnośląska OSP. A co z chłopakami z Redy?

Nie tylko pożary

Zaznaczmy, że do zadań OSP należy nie tylko gaszenie pożaru. Zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej wzywa się także do innych poważnych problemów. Między innymi pomagają oni w wydostawaniu ofiar wypadków drogowych z pojazdów. Innym razem oczyszczą drogę z konarów po nawałnicy.

Jak widać, bycie strażakiem to nie tylko ładny mundur i imponujące stanowisko. To przede wszystkim ciężka praca i ogromna odpowiedzialność. Dlatego właśnie nie każdy może się dostać. Tylko najbardziej wytrwali mogą się podjąć tego wyzwania, ale gdy już się uda, to satysfakcja jest ogromna.