reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Na pogodę w Redzie będzie miał wpływ „efekt morza”

wrak

Pogoda powoli się zmienia i już niedługo będziemy mieć do czynienia z prawdziwą zimą. Jest kilka różnych czynników, które będą miały znaczący wpływ na temperaturę i stan pogody. Między innymi będzie to efekt morza. Ale co to w ogóle jest i co oznacza dla mieszkańców? Mimo górnolotnej nazwy, to nic szczególnie poważnego.

Co to w ogóle jest efekt morza?

Efekt morza to pojęcia, które być może część z nas kojarzy z lekcji geografii. Odnosi się ono do takiego stanu, w którym zimne masy powietrza mają wpływ na ciepłą wodę. Do Europy docierają one zwykle z Rosji lub Arktyki. Tamtejsze temperatury sprawiają, że powietrze staje się wręcz lodowate.

Co się dzieje w sytuacji, gdy takie zimne powietrze przemieszcza się na długie odległości? Skupmy się może na samym obszarze Pomorze. Choć Bałtyk nie kojarzy się z najgorętszym morzem na świecie, to jednak znajdują się w nim ciepłe prądy. Gdy trafia do nich takie arktyczne powietrze, to efektem mogą być zwiększono powietrze śniegu. To właśnie nazywamy efektem morza.

Ach ten Bałtyk

Z tym naszym Morzem Bałtyckim zawsze są jakieś problemy. Jak nie narzekamy na jego niskie temperatury, to przeszkadzają nam tłumy na plaży. Czasem też nasz rodzimy akwen zaskoczy nas czymś zupełnie nowym. Niedawno na przykład pojawiły się podejrzenia, że to na jego dnie spoczywa słynna Bursztynowa Komnata. Co jeszcze dowiemy się o naszym ukochanym morzu?

Jaka będzie zima w Redzie?

Czego mieszkańcy Redy mogą się spodziewać po nadchodzącej zimie? Na pewno tego, że pojawi się dość sporo śniegu. Będzie to wynik wspomnianego już efektu morza. Ale czy to znaczy, że będzie dużo zimniej niż to było do tej pory? Temperatury będą niskie, ale też nie ma się czego obawiać. Na pewno nie zamarzniemy.

Musimy jednak pamiętać o wszystkich sprawach, których wymaga od nas zmiana pogody na zimową. Przede wszystkim, jeśli jesteśmy kierowcami, nie zapomnijmy o zmianie opon na zimowych. Jazda z niewłaściwym bieżnikiem może być bardzo niebezpieczna dla nas i innych uczestników ruchu drogowego.

Nie może też zabraknąć odpowiedniej odzieży. Musimy dbać o to, żeby nie zmarznąć, więc kluczowe może się okazać założenie odpowiednio ciepłego swetra i czegoś pod spodnie. Jeśli nie chcemy zainwestować w odzież termiczną, to wystarczy że zaopatrzymy się w kalesony lub legginsy.