reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Narodowy Program Szczepień. Dane z Pomorza

narodowy program szczepień

Narodowy Program Szczepień. Najnowsze informacje z Pomorza

Narodowy Program Szczepień działa już od kilku miesięcy i mimo niektórych problemów i kontrowersji działa on sprawnie. Już ponad 14 mln Polaków otrzymało iniekcję, co rząd może uznać za swój sukces. Oczywiście dysponujemy też danymi z poszczególnych województw i okazuje się, że Pomorze jest numerem jeden. Według oficjalnych informacji rządowych, w województwie tym zaszczepiło się już 50,6% dorosłych obywateli. Skąd taka duża liczba? Ludzie na pewno mają już dość pandemii i chętnie korzystają ze szczepionki, licząc że będzie ona oznaczała jej koniec.

Czy faktycznie tak jest? Dane akurat pokazują, że faktycznie wraz z wprowadzeniem narodowego programu szczepień, liczba zakażeń maleje. Nie da się jednak stwierdzić jednoznacznie, jak duża część tej statystyki jest spowodowana przez szczepienia. W końcu przez ostatni rok mieliśmy dużo takich momentów. Były okresy, gdy ta liczba spadała, a były takie, gdy w bardzo niepokojący sposób wzrastała. Jeszcze nie dawno przecież dopadła nas trzecia fala. Wtedy mieliśmy po 30 tysięcy zakażeń dziennie (według danych Ministerstwa Zdrowia). Były też takie momenty (jak teraz), że zakaż było jedynie kilka tysięcy. Nie można więc stwierdzić, że na sto procent szczepionka jest kluczem do pokonania pandemii.

Narodowy Program Szczepień. Kontrowersje

Oczywiście Narodowy Program Szczepień ma też swoich przeciwników. Dużo osób zauważyło, że jednym z powszechnych skutków ubocznych są zakrzepy. Zdarzało się to głównie podczas przyjęcia szczepionek Johnson&Johnson oraz Astrazeneca. Do tego niedawno media nagłaśniały aferę w sprawie szczepień w Rzeszowie. Niektórych niepokoiła nadwyżkowa liczba szczepień i węszyli tam oszustwo. Przedstawiciele rzeszowskiej służby zdrowia starali się dementować te plotki i zaprzeczać jakimkolwiek oskarżeniom. Nie ma się co dziwić, że tak ważne tematy wywołuje kontrowersje, co prowadzi do nagłaśniania afer.

Pandemia COVID-19 i jej konsekwencje

Już od ponad roku cały świat żyje głównie pandemią COVID-19. Na samym początku wybucha wielka panika, gdyż nikt w ogóle nie wiedział, czym jest ten cały COVID. Potem naukowcy zaczęli przeprowadzać badania, które pozwoliły nam lepiej zrozumieć, z czym mamy do czynienia. Przełożyło się to na wiele różnych zmian w przepisach. Dotyczyły one służby zdrowia, ale też gospodarki. Pojawiły się problemy w szpitalach, więc zaczęto tworzyć specjalne szpitale tymczasowe, gdzie przyjmowano pacjentów tylko z tą chorobą.
Problem był też z pacjentami, którzy potrzebowali pomocy medycznej w zupełnie innym zakresie. Nierzadko bywało tak, że było za mało personelu medycznego, aby każdemu móc udzielić pomoc. Zdarzało się tak, że ludzie umierali przez to, że nie priorytetem był COVID-19. Takie sytuacje nagłaśniały niektóre niezależne media takie jak wRealu24.