Czym są usługi transportowe?
Usługi transportowe to usługi polegające na świadczeniu i oferowaniu przewozu osób i towarów na większe odległości na terenie kraju, Unii Europejskiej oraz na całym świecie. Usługi transportowe w znaczny sposób przyczyniają się do rozwoju gospodarki państwa i biorą czynny udział w wymianie handlowej. Bez usług transportowych handel towarami na tak dużą skalę nie mógłby istnieć, a popyt na artykuły z zagranicy rośnie z roku na rok. Tak więc usługi transportowe odpowiadają także na potrzeby obywateli danego kraju. Wyróżniamy wiele rodzajów usług transportowych, które działają na różnych obszarach i przede wszystkim wykorzystują różne środki transportu począwszy od małego busa po samochody ciężarowe, samoloty i wielkie statki. Jeśli chodzi o jakość usług transportowych jesteśmy w stanie je ocenić dopiero po zakończeniu całego procesu dostawy. Ponadto nie mamy możliwości poprawienia bądź zareklamowania wykonanej usługi. Najważniejszymi cechami usług transportowych jest dokładność, terminowość oraz bardzo dobrze zgrana logistyka. Chcąc wybrać firmę świadczącą usługi transportowe, powinniśmy postawić na profesjonalizm i doświadczenie. Transpol z Gdańska świadczy usługi transportowe na najwyższym poziomie i szczerze polecamy skorzystanie z ich oferty.
Rodzaje usług transportowych
Usługi transportowe to naprawdę wielka i znacząca część gospodarki. Możemy je podzielić według rozmaitych parametrów. W naszym artykule postaramy się przedstawić je według kilku najważniejszych podziałów.
Usługi transportowe możemy podzielić ze względu na zastosowaną gałąź transportu, np.:
- transport morski,
- transport śródlądowy,
- transport kolejowy,
- transport drogowo-samochodowy,
- transport lotniczy,
- transport rurociągowy.
Usługi transportowe możemy podzielić ze względu na przedmiot podlegający transportowi, czyli:
- transport pasażerski, np. komunikacja,
- transport towarowy.
Usługi transportowe możemy podzielić ze względu na sposób zorganizowania przewozu, czyli:
- transport regularny, np. stałe kursy komunikacji,
- transport nieregularny, np. żegluga trampowa.
Usługi transportowe możemy podzielić ze względu na zastosowane jednostki ładunkowe, np.:
- transport multimodalny,
- transport konwencjonalny.
Usługi transportowe możemy podzielić ze względu na rodzaj obsługiwanych transakcji, czyli:
- transport krajowy,
- transport międzynarodowy,
- transport międzykontynentalny.
Usługi transportowe możemy podzielić ze względu na ciągłość przebiegu procesu transportowego, czyli:
- transport bezpośredni,
- transport wielogałęziowy,
- transport łamany.
Do najważniejszych czynników, którymi powinniśmy się kierować podczas wyboru firmy świadczącej usługi transportowe należą: koszt, czas przewozu, niezawodność, dostępność przestrzenna oraz bezpieczeństwo.
Jaki podatek VAT obejmuje usługi transportowe?
Usługi transportowe czy to świadczone na terenie naszego kraju, czy także poza jego granicami podlegają opodatkowaniu. Obowiązek podatkowy powstaje w dniu dostarczenia towarów na wyznaczone miejsce lub w dniu otrzymania zaliczki.
Jeśli chodzi o podatek dla kontrahentów z terenu Unii Europejskiej to nabywca rozlicza się z VAT-u natomiast polska firma transportowa dla takiego podatnika wystawia fakturę z VAT – nie podlega. Jeśli nasz klient będzie z UE, ale nie będzie podatnikiem to miejscem opodatkowania będzie miejsca zainicjowania czynności transportowych. W takim przypadku jeśli inicjacja zachodzi na terenie Polski sprzedawca nalicza 23% VAT-u, natomiast jeśli inicjacja zachodzi w innym kraju UE to VAT rozlicza nabywca.
Jeśli chodzi o usługi transportu międzynarodowego, czyli transportu do krajów spoza UE, to w przypadku klienta, który jest podatnikiem, VAT rozlicza nabywca natomiast polska firma wystawia fakturę VAT- nie dotyczy. Jeśli kontrahent spoza Unii Europejskiej nie jest podatnikiem to miejscem opodatkowania jest miejsce zainicjowania czynności transportowych. Jeśli transport następuje z terytorium Polski VAT 0% nalicza sprzedawca, natomiast w przypadku wyjazdu poza granice Polski do kraju spoza UE, VAT rozlicza nabywca.
Funkcje transportu – usługi transportowe Gdańsk
Mogłoby się wydawać, że usługi transportowe mają tylko jedną funkcję, czyli dostarczenie osób lub towarów w wyznaczone miejsce lub do konkretnego odbiorcy. Tymczasem wyróżniamy kilka innych funkcji usług transportowych, do których zaliczamy:
- integracje, czyli usługi transportowe powodują jednoczenie się ludzi oraz krajów poprzez nawiązywanie współpracy,
- konsumpcję, usługi transportowe spełniają oczekiwania wzrastających potrzeb przewozowych,
- produkcje, czyli dzięki usługom transportowym możemy sprostać wzrastającym potrzebom produkcyjnym poprzez transport materiałów lub produktów.
Usługi transportowe Gdańsk – jaka dokumentacja?
Do zorganizowania kompletnej usługi transportowej potrzebna jest obszerna dokumentacja. O tyle o ile w transporcie krajowym nie ma jej zbyt wiele tak w przypadku transportu międzynarodowego wykorzystującego więcej niż jeden środek transportu jest jej całkiem sporo. Do podstawowej dokumentacji usług transportowych należą:
- listy przewozowe – dokument transportowy określający zawarcie umowy przewozu z firmą transportową,
- dokument SAD – dokument celny potwierdzający zgłoszenie towaru do wywozu oraz dokonania oclenia,
- dokument PZC – komunikat elektroniczny wygenerowany w systemie celnym potwierdzający dokonanie importu,
- dokumenty celne,
- dokumenty spedytorskie.
Usługi transportowe to naprawdę obszerny zakres działań, ale także wiele informacji i wiedzy. Jeśli chciałbyś założyć własną firmę transportową musisz zdecydować się na konkretny rodzaj oferowanych usług oraz określić wszystkie czynniki, według których usługi transportowe można podzielić tak, aby oferta była kompletna. Jeśli szukasz firmy specjalizującej się w usługach transportowych na terenie Gdańska lub Trójmiasta polecamy Transpol, która w branży i na rynku transportowym działa od wielu lat.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Transpol.
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe
“TRANSPOL” Jolanta Waszkiewicz
Ul. Litewska 4 C
80-719 Gdańsk
woj. pomorskie
Tel. 600-931-087
Przeczytaj również
Modernizacja linii kolejowej nr 202: PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczynają przetarg na budowę wiaduktu w Wejherowie
Tragiczny wypadek na terenie powiatu puckiego z udziałem dwóch ciężarówek
Sześćdziesiąt lat małżeństwa uhonorowane Medalem Róży: Uroczystość w Redzie