reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Pożar w Wejherowie – co się stało?

pożar w wejherowie

Pożar w Wejherowie – sprawna interwencja straży pożarnej

Pożar w Wejherowie. 25 lutego (czwartek) strażacy z Wejherowa otrzymali zgłoszenie, że w hali magazynowej (ul. Przemysłowa) wybuchł pożar. Jak się okazuje, zapalił się wózek widłowy. Do akcji szybko zabrali się zastępy OSP Bolszewo, OSP Wejherowo i JRG1 z Wejherowa.

Zdarzenie miało miejsce po godz. 15. Szczęśliwie udało się wszystko ugasić bez poważnych szkód. Strażacy pracują dniem i nocą, aby móc być zawsze gotowi do gaszenia pożarów. Przyczyny pożarów mogą być różne i czasami nie spodziewamy się, że może dojść do niego w miejscu naszej pracy. Tak naprawdę nigdy się nie spodziewamy. Gdybyśmy mogli przewidzieć każdy pożar, to znaleźlibyśmy sposób na uniknięcie go.

Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów?

Co najczęściej decyduje o tym, że dochodzi do pożaru? Jedną z przyczyn może celowe podpalenie, które jest bardzo poważnym przestępstwem. Do takiego podpalenia doszło chociażby niedawno w Lublinie, gdzie 34-latka podłożyła ogień w kościele. Choć nikt na tamtej sytuacji nie ucierpiał, to straty wyniosły ok. 100 tys. złotych.

Do pożaru może prowadzić też coś zupełnie niezwiązanego z naszymi działami. Na przykład wyładowania atmosferyczne albo problemy z przewodami kominowymi. Sytuacje takie zdarzają się również w lasach podczas nieodpowiedzialnego rozpalania ogniska. Pamiętajmy więc, aby ogniska rozpalać w miejscach do tego przeznaczonych.

Przestrzegamy również przed wyrzucaniem niedopałków na trawę. Tlący się papieros może zapalić trawę, co w konsekwencji może zaprowadzić do naprawdę dużego ognia. O ile w terenie miejskim taki ogień da się szybko zauważyć i ugasić, tak w lesie może być z tym problem. Jeśli więc palimy papierosy na zewnątrz, to zawsze gaśmy je do końca i wyrzucajmy do miejsc do tego przeznaczonych.

Pożary – statystyki

Jeśli zobaczymy, jak wyglądają statystyki związane z działalnością straży pożarnej, to zobaczymy, że naprawdę strażacy mają pełne ręce roboty. Zwróćmy uwagę na przykład na dane z 2019 r. W tym okresie jednostki przeciwpożarne podjęły ponad 500 tys. działań, z czego aż 153,5 tys. dotyczyło pożarów.

Starajmy się więc podejmować środki ostrożności i trzymać się przepisów BHP. Dzięki temu łatwiej nam będzie uchronić się przed takimi sytuacjami. Uchronimy w ten sposób nie tylko siebie, ale również mienie innych osób i środowisko. Warto dbać o swoje i cudze bezpieczeństwo.