reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Demonstranci z Kanady obalili pomniki brytyjskich królowych

Demonstranci z Kanady

Demonstranci z Kanady obalili pomniki brytyjskich królowych

Demonstranci z Kanady dokonali obalenia pomników królowej Elżbiety oraz królowej Wiktorii. Miało to miejsce w trakcie protestów, które zorganizowano w związku z odnalezieniem nieoznakowanych zwłok indiańskich dzieci.

Niedawno odnaleziono 182 szczątków indiańskich dzieci, które poddawano przymusowej asymilacji w Kanadzie. Pochodzą one z czasów, gdy dzieci rdzennych mieszkańców kontynentu poddawano przymusowej asymilacji. Głośna sprawa akurat zbiegła się z datą zbliżającego się dnia 1 lipca. W Kanadzie jest to święto państwowe, którego sednem jest uczczenie powstania Konfederacji Kanady.

Indianie nawoływali do tego, aby nie obchodzić tego święta. Podczas protestu obalili dwa pomniki, które upamiętniały brytyjską monarchię. Nagranie z tego wydarzenia umieszczono w sieci.

Rdzenni mieszkańcy kontra kolonizatorzy

Relacje miedzy rdzennymi mieszkańcami obu Ameryk a kolonizatorami są sporne do dzisiaj. Łączy się to z bardzo krwawą historią, która na zawsze zmieniła losy tych kontynentów. Faktem jest, że rdzenni mieszkańcy, zwani Indianami, wciąż mają silne poczucie tożsamości etnicznej i dali się w pełni zasymilować. Dochodzi więc do wielu kontrowersji na tym tle nie tylko w Kanadzie, ale też w Stanach Zjednoczonych i państwach Ameryki Łacińskiej.

Rdzenni mieszkańcy Kanady to głównie Indianie, Inuici oraz Metysie. Słowa Indianie wzbudza dzisiaj jednak kontrowersje i wiele osób uważa je za rasistowskie. Zamiast tego aktywiści społeczni sugerują używać określenie „Pierwsze Narody”. W roku 2001 w kraju tym żyło ok. 900 tys. osób pochodzenia autochtonicznego. Zaliczało się do nich ok. 600 tys. Indian, ok. 290 tysięcy Metysów a także ok. 45 tysięcy Inuitów.

Kim jest autochton?

Autochtonami nazywa tubylców, czyli po prostu ludzi, którzy zamieszkali dany region jako pierwsi. Zaliczamy do nich właśnie amerykańskich Indian oraz chociażby australijskich Aborygenów. Autochtoni rzadko bywają dominującą ludnością w państwie, w którym żyją, ale nie utracili też całkowicie swoje indywidualności. Wciąż przedstawiciele tych narodów są dumni ze swojego pochodzenia i boją się o tym mówić.