reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Zabytki w Redzie – zobacz, co zobaczyć!

Reda to kaszubskie miasto położone w północnej części Polski, w województwie pomorskim. Jest jednym z trzech miast tzw. Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Oprócz miasta Reda stanowi również obszar znajdujący się przed wejściem do portu morskiego lub przystani na brzegu jeziora. Dobrze się przyglądając, można zauważyć wyznaczony tor wodny, a także płytkie i odpowiednio przygotowane dno do możliwości zakotwiczenia statków. To w tym miejscu są dokonywane przeładunki na barki z większych statków, ponieważ ze zbyt wielkim ładunkiem nie mają możliwości wpłynięcia do portu. Reda jest niewielkim miastem znajdującym się bardzo blisko Morza Bałtyckiego, skąd jest również niedaleko do przymorskich atrakcji. Wybierając się na wakacje nad morze, warto wybrać to miasto i jego spokojną okolicę na odpoczynek. Przedstawimy znajdujące się zabytki w Redzie, przy których warto się zatrzymać, a także polecimy kilka interesujących, do których warto pojechać nieco dalej.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Redzie

Przedstawiamy Kościół, który jest jedynym zarejestrowanym zabytkiem Redy, który wchodzi w skład dekanatu Reda archidiecezji gdańskiej. Pierwsza Świątynia w tym miejscu została wzniesiona w XII wieku, a wybudowano ją z drewna. Przetrwała ona liczne konflikty w tym potop szwedzki, czy wojnę trzydziestoletnią z Krzyżakami. Jednak pod koniec XVII wieku osada uległa wyludnieniu, a opustoszały Kościół najpierw zamknięto, a następnie strawił go wybuch pożaru. W wyniku pożaru wszystko się spaliło, przetrwały tylko dwie figurki przedstawiających świętych Piotra i Pawła. Na jego miejscu na przełomie XVIII i XIX wieku wybudowano drugi Kościół z muru pruskiego, który niestety szybko uległ rozebraniu. Do dzisiaj istnieje trzecia Świątynia wybudowana w latach 1901 – 1903, utrzymana w stylu neogotyckim. Słynny zabytek w Redzie posiada charakterystyczną wieżę, a w niej znajduje się dzwonnica. W 1956 roku ówczesny wtedy proboszcz Arnold Goetze zwrócił się z prośbą o zmianę patronki, która została rozpatrzona pozytywnie. Zgodnie z życzeniem od 1957 roku parafia nosi tytuł: Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Stacja kolejowo – wezłowa w Redzie

Kolejnym miejscem zasługującym na zabytek w Redzie jest stacja kolejowa leżąca na linii Gdańsk Główny – Stargrad. Stacja została zaplanowana w ramach budowy kolei żelaznej na trasie Koszalin – Gdańsk. Dzięki tej ogromnej inwestycji nastąpiło zbliżenie Redy do powiatowego Wejherowa i wojewódzkiego Gdańska. Dla mieszkańców wsi stała się nadzieją na nadejście lepszego jutra i oknem na wielki świat. Pierwotnie w tym miejscu był też zlokalizowany niewielki posterunek, który miał na celu krzyżowanie pociągów oraz obsługa ludności. W ciągu lat stacja kolejowa była stopniowo rozbudowywana. Między innymi rozbudowana układ towarowy, a w 1910 roku wybudowano istniejący do dzisiaj budynek dworcowy. Powstały na stacji specjalne pomosty pozwalające na wygodne załadowywanie torfu, którego wydobycie rozszerzyło się w tamtych czasach na ogromną skalę. Rozwój komunikacji przyczynił się do poprawy jakości życia mieszkańców, a tym samym mogli oni dojeżdżać do pracy w większych miastach. Po dzisiejszy dzień władzę Redy planują ciągłą modernizację linii kolejowych, ulepszanie ich funkcjonalności oraz rozbudowę sąsiedniej infrastruktury.

Miejski Dom Kultury

W Redzie w 1961 roku został założony pierwszy Miejski Dom Kultury przy ulicy Gniewowskiej 5. Mieściła się w nim duża sala widowiskowa, która pełniła funkcję kina, sali klubowej, sali telewizyjnej, znalazło się tam także miejsce na biuro kierownika oraz dwa inne pomieszczenia. Jedno z nich zajmowała biblioteka. Niestety został on zlikwidowany w 1995 roku uchwałą Rady Ministrów. Nie pomogły żadne sprzeciwy, ponieważ rząd podał konkretny argument, jakim jest zły stan obiektu. Jednak dzięki utworzeniu MDK w Redzie i ich częstszym dyskusją na temat życia kulturowego, zaczęto rozważać program rozwoju kultury. W 1964 roku rozpoczęto generalny remont budynku kultury, jednak plany odbudowy nowej infrastruktury dla Domu Kultury nie zostały zrealizowane. Po likwidacji MDK stworzono Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który należał do ogólnego Działu Kultury. Jak wspominaliśmy, niestety nie ma zbyt wielu historycznych zabytków w Redzie, ale warto zwrócić uwagę na miejsca, które po wyraźnej renowacji funkcjonują do dzisiaj.

Reda jako miasto sprzyjające turystyce

Jak już wspominaliśmy, Reda nie jest zbyt dużym miastem, jednak można tutaj oprócz kilku zabytków Redy, znaleźć też inne atrakcje. W Redzie znajduje się kilka miejsc posiadających walory historyczne, które z pewnością zainteresują osoby nastawiające się typowo na zwiedzanie, ale również miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek znajdą coś dla siebie. Reda z racji swojego położenia posiada szlak wodny, co jest rzadko spotykany. Przez miasto przepływa Rzeka o tej samej nazwie, a przez nią przechodzi szlak turystyczny – kajakowy. Został on wytyczony od wsi Zamostne do ujścia w Zatoce Pruckiej. Spływ wzdłuż szlaku odbywa się z krótkimi przerwami, które są spowodowane licznymi przeszkodami, w związku z tym część trasy trzeba pokonać lądem.

Szlaki turystyczne piesze oraz ścieżki rowerowe

Nie lubisz zwiedzać zabytków? Reda dla osób lubiących aktywny wypoczynek posiada liczne szlaki turystyczne odpowiadające indywidualnym potrzebom. Przedstawiamy w pierwszej kolejności dwa szlaki przeznaczone do pieszej wędrówki.

  • Niebieski „Szlak Krawędzi Kępy Puckiej”, trasa wynosi 33,2 km i biegnie Wzdłuż Płucka, przez Rzucewo, Osłonino i Mrzezino, skończywszy na Wejherowie.
  • Czarny „Szlak Zagórskiej Strugi”, jest to dłuższa trasa niż ta pierwsza, a jej długość wynosi 56 km i również prowadzi do Wejherowa, przez Zbychowo i Rumię oraz dzielnicę Gdyni.

Kolejnymi trasami do pokonania w Redzie, są szlaki rowerowe. W tym przypadku również wyróżniamy dwie ścieżki.

  • Pierwsza z nich biegnie wzdłuż ulicy Kazimierskiej, gdzie dalej ciągnie się wzdłuż ulicy obwodowej.
  • Natomiast druga trasa rowerowa jest prowadzona wzdłuż ulicy Morskiej.

Zaznaczamy, że przez Redę ciągnie się jeden ze szlaków, który jest mniej widoczny, a wyznaczają go jedynie uliczki. Za miastem jadąc dalej, droga prowadzi po betonowych płytach lub po drogach nieutwardzonych.

Punkt widokowy

Niestety zbyt dużej ilości historycznych zabytków w Redzie nie ma, pomimo tego znajdą się inne ciekawe atrakcje turystyczne. Kolejnym miejscem do zwiedzania będzie punkt widokowy o wysokości 70 m n.p.m. przy ulicy Jara. Na punkt widokowy prowadzą schody liczące 204 stopnie, które warto pokonać, aby z ich szczytu podziwiać krajobraz rozciągający się nad Zatoką Pucką oraz Mierzeję Helską. Zachęcamy do odwiedzin tego miejsca zwłaszcza podczas zachodu lub wschodu słońca, widok jest niesamowity.

Park Miejski w Redzie

Reda jest malowniczym miastem, położonym niedaleko Trójmiasta. Wybierając się do niego na krótki wypoczynek oprócz podziwiania zabytków w Redzie, warto wybrać się na spacer, który pozwoli na odpoczynek i relaks się na świeżym powietrzu. Dobrym wyborem będzie udać się do Parku Miejskiego znajdującego się przy rzece Reda. Spacerując wzdłuż ścieżek prowadzących przez Park, na swojej drodze można spotkać też inne atrakcje, między innymi plenerową siłownię, niedużą plażę, skate park, plac zabaw, czy amfiteatr. Dużą popularność zyskała plaża, przy której powstała też przystań kajakowa. Jest to idealne miejsce, z którego można rozpocząć spływ. Dzięki bliskiej odległości do rzeki, w Parku powstały też liczne stawy, w których zadomowiły się ptaki cieszące się z dokarmiania. Jest to zdecydowanie dodatkowa atrakcja dla dzieci. W okresie letnim w Parku odbywają się też różne imprezy oraz koncerty.

Oprócz zwiedzania zabytków w Redzie warto czas wykorzystać również na inne atrakcje

Wybierasz się na dłuższe wakacje lub na krótki wyjazd kilkudniowy nad morze? Niekoniecznie musisz się zatrzymywać tuż przy samym Bałtyku. Postaw na coś innego niż wszyscy i wybierz się do miejscowości znajdującej się w pobliżu, w których również znajdują się ciekawe atrakcje. Polecamy wybrać się do Redy. Zabytki znajdujące się w mieście to nie jedyna atrakcja tego miasta. Kolejne dni urlopu można zaplanować w taki sposób, aby się zrelaksować, odpocząć i zobaczyć inne, ciekawe miejsca, które sprawią, że pobyt w Redzie będzie niezapomniany.

Aquapark w Redzie

W Redzie przy ulicy Morskiej 5, a dokładnie na Osiedlu Aquasfera między Trójmiastem a Półwyspem Helskim znajduje się Aquapark. Obiekt został otwarty 29 lipca 2016 roku. W kompleksie przez cały rok są dostępne kryte baseny rekreacyjne i sportowe. Ponadto dla osób ceniących sobie relaks i odpoczynek na pewno spodoba się istniejąca w Aquaparku sauna. Dla osób lubiących aktywny wypoczynek sprawdzi się klub fitness. W Parku znajdą się też atrakcje dla dzieci takie jak zjeżdżalnie, papugarnia, czy gadoland. Zdecydowanie przyciągają uwagę atrakcje połączone z oceanarium, które zachwycą nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Aquapark jest czynny cały tydzień, od poniedziałku do niedzieli. Pragniemy zaznaczyć, ze obecnie jest to jedyny Aquapark w Polsce pełniący funkcję hotelową. Znajduje się w nim 50 miejsc noclegowych, w tym można wybrać dwie możliwości noclegu, w standardowych pokojach lub namiotach na hali basenowej. W 2020 roku Aquapark został wzbogacony o pierwszą, a zarazem jedyną w Polsce zjeżdżalnię obrotową.

Akademia Driftingu Reda

Kto po całym dniu zwiedzania historycznych zabytków Redy ma ochotę na ekstremalne zakończenie dnia? Przedstawiamy zatem nietypowe miejsce, gdzie można przeżyć wyjątkową przejażdżkę na gokartach. Zaznaczamy, ze to nie jest przeciętny tor wyścigowy. Akademia Driftingu to jedno z kilku takich miejsc w Polsce, w którym pojazdy rozwijają swoją prędkość do 20 kilometrów na godzinę. Na tym torze to jednak nie prędkość pełni najistotniejszą rolę, tutaj liczy się pokonywanie zakrętów w pełnym drifcie z dodatkowo zaciągniętym hamulcem ręcznym. Jest to nie lada wyzwanie. W wyścigach mogą brać udział dzieci już od 4 roku życia, jak też starsi i doświadczeni kierowcy.

Planeta VR

Wybierając się na Pomorze całą rodziną oprócz zabytków w Redzie, które będą interesujące dla starszych uczestników warto też pomyśleć o atrakcjach dla najmłodszych. W tym celu prezentujemy Planetę VR. Jest to gra, w której można przeżyć ogromną przygodę w świecie, który najbardziej Ci odpowiada. Do wyboru jest wiele typów gier takich jak strzelanina, przygodowe czy sportowe. To w tej grze każdy może doświadczyć rzeczy, o których do tej pory tylko marzył. W rękach uczestnicy trzymają specjalnie przeznaczone kontrolery pozwalające kontrolować ruchy w grze. Jest to świetna przygoda nie tylko dla dzieci, ale także rodziców.