Reda to kaszubskie miasto województwa pomorskiego, położone w północnej części Polski. Nazwa miasta wywodzi się od lokalizacji nad rzeką Redą w Pradolinie Redy-Łeby. Wyjątkowość tego miasta stanowi jego należytość do zespołu trzech miejscowości w powiecie wejherowskim nazywanym Małe Trójmiasto Kaszubskie. Reda zachwyca przede wszystkim atrakcjami wodnymi i morskimi, aczkolwiek bardzo ciekawym zabytkiem architektonicznym jest dworzec kolejowy w Redzie. Wielu turystów wysiadając z pociągu, zatrzymuje się na chwilę, aby podziwiać architekturę, jaką posiada Dworzec kolejowy.
Reda – miasto z ciekawą historią
Pierwotnie w drugiej połowie XVI wieku Reda była to wieś królewska starostwa puckiego. Reda jako jedna z gmin należy do Komunalnego Związku Gmin pod nazwą “Dolina Redy i Chylonki”. Miasto rozwijało się bardzo szybko i prężnie pod koniec XX wieku, co było związane z powstałej w latach 1982-1990 Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu. Reda w latach 80 XX wieku miała stanowić pewnego rodzaju sypialnię dla powstałej wówczas elektrowni atomowej. Założenia nie doszły do skutku, a obecnie miasto Reda stanowi jedno z często odwiedzanych miejsc na Pomorzu. To tutaj znajduje się największy i najbardziej nowoczesny Aquapark w północnej Polsce.
Dworzec kolejowy Reda – historia wielkiego przedsięwzięcia
Plan budowy obiektu odbył się w ramach powstania kolei żelaznej na trasie Koszalin-Gdańsk. Szlak miał być połączony ze Szczecinem, a także Berlinem. Całość trasy nazwano potocznie pomorską. Towarzystwo Kolejowe Berlin – Szczecin i jego działacze postanowili zainwestować w budowę tego obiektu. Projekt wówczas stanowił ogromne przedsięwzięcie, które wymagało zaangażowania wielu stron zarówno samorządów powiatowych, jak i gminnych. Do akcji przyłączył się również sejmik wejherowski jeszcze w latach 60 XIX wieku. Dworzec kolejowy w Redzie bez wątpienia stanowi upamiętnienie początków rozwoju miasta.
Dworzec Kolejowy Reda a przełom komunikacji województwa
Dzięki powstaniu stacji kolejowej mieszkańcy miasta Reda uzyskali bliższe zasięgi powiatowego Wejherowa oraz stolicy województwa – Gdańska. Dworzec kolejowy w Redzie stał się pewnego rodzaju furtką od drzwi prowadzących do wielkiego świata. Dzięki temu mieszkańcy mieli większy dostęp do gospodarki, zasobów oraz zwiększyły się możliwości podjęcia pracy. Pierwotnie na terenie obecnego dworca mieścił się niewielki posterunek ruchu, który stanowił po prostu punkt krzyżowania pociągów. W przyszłości stacja kolejowa została rozbudowana, co było związane z otwarciem nowej linii do miejscowości Puck końcem XIX wieku. Obecnie widzimy efekt wieloletniej pracy i modernizacji obiektu.
Dworzec kolejowy Reda – zasięgi kolei
Stacja Reda obecnie obsługiwana jest przez koleje takie jak: PKP, SKM w Trójmieście oraz POLEGIO. Połączenia na trasach obejmują całą aglomerację Trójmiejską oraz region. Ponadto, z miasta Reda można również udać się w dalsze odległości, wybierając podróż w kierunku Słupska, Bydgoszczy czy Elbląga. Dworzec Kolejowy Reda na przestrzeni lat uległ wielkiej modernizacji oraz rozwoju. Dawniej stanowił tylko punkt posterunkowy, obecnie przez stację przejeżdżają nawet pociągi dalekobieżne np. PKP Intercity. Ponadto, dworzec kolejowy w Redzie ma dalekosiężne plany na przyszłość, które obejmują nie tylko poszerzenie zasięgu kolei, ale także remont samego budynku dworca. W planach jest powstanie nowej poczekalni, sprawniejszych kas biletowych, a także węzeł sanitarny. Zakończenie inwestycji projektu przewiduje koniec 2021 roku.
Przeczytaj również
Cicha ofiara oceanu: Dramatyczny epilog rejsu jachtu "Grazie Mamma"
Aquapark Reda
Crazy Carts – Akademia Driftingu