reda24.pl

bądź na bieżąco z tym co się dzieje w Redzie

Parafia pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego w Redzie

Najmłodsza parafia rzymskokatolicka w Redzie powstała 1 lipca 2001 roku. Obejmuje ona północy fragment Białej Rzeki oraz południowe osiedle miasta. Przy ulicy Fenikowskiego mieści się kaplica parafialna. Nowy budynek kościoła powstał natomiast w 2004 roku, aczkolwiek prace nad nim zakończyły się dopiero w 2016 roku. Dekret, na mocy którego powstała parafia podpisał arcybiskup Tadeusz Gocłowski Metropolita Gdański. Parafia pod wezwaniem Św. Antoniego Padewskiego w Redzie, to stosunkowo młoda parafia jednak, ze względu na swojego patrona, otrzymała sporą misję. Antoni Padewski bowiem był wielkim doktorem kościoła, świętym, a także jest patronem rzeczy i osób zaginionych.

Parafia świętego Antoniego w Redzie

Parafia św. Antoniego w Redzie powstała zaledwie dwadzieścia lat temu. Miała być ona ułatwieniem dla wiernych. Wówczas dzisiejszy parafianie należeli do kościoła Najświętszej Maryi Panny w Redzie, jednak dla komfortu, postanowiono stworzyć kolejną świątynię, bliżej. Proboszczem parafii został ksiądz Jan Kowalski, natomiast na jego współpracownika wybrano księdza Łukasza Kosa. Już pierwszego lipca odprawiono pierwszą mszę, co prawda na polowym ołtarzu, jednak był to przełomowy moment w dziejach parafii.

Parafia Świętego Antoniego w Redzie zaledwie siedem lat po pierwszym nabożeństwie doczekała się poświęcenia krzyża przez arcybiskupa. Co istotne w 2002 roku od 26 kwietnia do 5 maja odbyła się ważna dla kościoła pielgrzymka do Włoch. To wówczas kościół otrzymał relikwia Świętego Antoniego z Padwy. Jan Paweł II poświęcił wówczas też kamień węgielny pochodzący z bazyliki Świętego Antoniego Padewskiego w Padwie. 

Parafia Reda Antoniego

Wielkiego patrona wybrała sobie Parafia Reda. Antoniego z Padwy kocha cały świat wiernych. Jego relikwia, idealnie zachowany język, można oglądać w Bazylice w Padwie. Papież Leon XIII nazwał Świętego Antoniego – Świętym całego świata. Urodził się on w dwunastym wieku w Portugalii. Między piętnastym a dwudziestym rokiem życia podjął decyzję o zostaniu zakonnikiem. Całym swoim życiem dawał świadectwo niezwykłej wiary. Tuż po jego kanonizacji miały się zacząć dziać niezwykłe cuda i uzdrowienia, które właśnie przypisywano świętemu. 

Dziś na miejscu jego pochówku znajduje się cudowna Bazylika z relikwiami Świętego Antoniego. Do kultu Świętego nie trzeba było przekonywać wiernych, chęć czczenia zakonnika o złotym sercu i czystym duchu wykazało wielu wiernych. W Hiszpanii oraz Ameryce Południowej świętem nakazanym jest 13 czerwca, aby upamiętnić Świętego Antoniego z Padwy. W rodzinnej miejscowości Antoniego z Padwy natomiast każdy wtorek oraz piątek są czasem uczczenia śmierci świętego. 

Parafia św. Antoniego w Redzie

Szacuje się, że w Polsce znajduje się około 250 świątyń poświęconych właśnie Antoniemu z Padwy. Parafia św. Antoniego w Redzie jest jedną z nich. Chociaż budynek sakralny jest dość nowoczesny, to zdecydowanie nawiązuje swoją architekturą do ojczyzny patrona. W środku znajdziemy nowoczesne, wręcz ascetyczne wnętrze, co koreluje z zakonnym i skromnym stylem życia Świętego Antoniego. Marmurowa, kamienna posadzka zdaje się być jedyną wyraźną ozdobą tego wnętrza. Świątynia jest jasna, otwarta i dobrze nasłoneczniona.